Vekaletname

Vekaletname

Her türlü resmi işlem için kişinin tek başına gidip bu işlemleri yapamadığı durumda resmi işlerinin bir başkası tarafından gerçekleştirilmesini sağlayabilmek için vekaletname çıkarılması gerekmektedir. Noterden onaylı olarak çıkarılan bu bu belge ile kişinin belirttiğiniz sınırlamalar doğrultusunda hareket edebilmesi mümkün olmaktadır.Genel ya da sınırlı bir yetki ile vekaletname çıkarılması mümkündür.

Kişisel ya da ticari işlerinizin sizin yokluğunuz sırasında sürdürülmesini istediğiniz zaman bir temsilci görevlendirmek istediğiniz zaman, kişisel ya da ticari işlerinizin teknik bilgisi yüksek kişiler tarafından sürdürülmesini istediğiniz işlemler olduğu zaman bir vekaletname çıkartmanız ve güvendiğiniz kişiler tarafından bu işlemlerin sürdürülmesini istemeniz yararınıza olacaktır. 

Emlak alım satım işlemleriniz sırasında tek başınıza gerçekleştiremediğiniz ya da sağlık durumunuzun buna elvermediği durumlarda bir tanıdığınıza vekalet vermeniz durumunda bu kişinin sizin adınıza işlemlerinizi yürütmesi söz konusu olabilecektir. Bu tip vekaletnamelere özel vekaletname denmektedir ve sınırları bellidir. Bir kişinin birden fazla işlemin gerçekleşmesi için bir başkasına verdiği vekalet türü ise genel vekaletname olarak adlandırılmaktadır.

Türkiye'de yaşayan kişiler Noterden, Türkiye dışında bulunan kişiler ise Türk konsolosluklarından vekaletname çıkarabilirler. Emlak alım satım işlemleri için vekalet vermeyi düşünüyorsanız, bununla ilgili olarak gerekli bilgileri tam ve eksiksiz olarak vermeniz gerekmektedir. Birden fazla emlağınız bulunması durumunda bu emlağın parsel, ada ve pafta gibi özelliklerini de belirterek vekalet belgesini çıkartmanız ilerleyen günlerde yaşayabileceğiniz sorunlardan kurtulabilmeniz bakımından büyük bir önem taşır.

hazır emlak sitesi